Novinky

Proč v zimě oblékat psa?

Potřebují psi v zimě obleček?

Otázka, kterou si v různých podobách pokládá většina pejskařů. Někdo se za oblečeného psa stydí, někdo to považuje za holý nesmysl a někdo by psa oblékl i v parném létě. Jak už to tak bývá, odpověď není přímočará. Přečti si následující řádky, které ti pomůžou rozhodnout, kdy tvůj pes potřebuje obleček a jak vybrat ten správný.oblecek-pro-psy

Jaké psy oblékat?

Obleček ocení všechna krátkosrstá plemena, psi chovaní doma v teple, kteří chodí ven jen na “návštěvu” a subtilní psi s minimem podkožního tuku. Naproti tomu oblékat psy, kteří jsou na zimu geneticky vybaveni, je spíše trápení. Malumuté, salašničtí psi nebo husky obleček prostě nepotřebují. Na druhou stranu musíš i u odolných psů vždy zvážit konkrétní situaci. I psi, kteří jsou na mrazivé počasí zvyklí, rychleji regenerují v teple a za velmi chladných podmínek ocení teplý obleček.

Ve svých zážitcích z nejsevernějšího závodu psích spřežení na světě, norského Finnmarkslopetu, o tom mluví Šimon Cipro: “Zkušení závodníci oblékají psy na noc i v teplotách okolo nuly. Pokud je velký mráz a k tomu fouká vítr, nechávají jim oblečky i během zápřahu.”

Syndrom mrtvého ocasu

Syndrom mrtvého ocasu je pro psa nepříjemná a bolestivá zkušenost. Onemocnění poznáš podle typického tvaru ocasu, který je prvních pár centimetrů za kořenem ocasu vodorovný a v dalším průběhu visí bezvládně k zemi. Syndrom mrtvého ocasu je zánět svalů, které ocasem pohybují. Ačkoliv jeho jednoznačná příčina stále není jasná, jsou dobře známé rizikové faktory, které jeho vzniku přispívají.

Patří mezi ně:

  • dlouhý transportu v kleci bez možnosti občasného protáhnutí
  • velká fyzická zátěž
  • chlad a vlhko

 

Zkušenost i literatura říkají, že nejčastějšími pacienty jsou lovečtí psy. Jedním z důvodů, který se v této souvislosti uvádí, je jejich nedostatečná kondice. Lovečtí psi mají mimo loveckou sezónu, zvláště během léta, jen omezené množství pohybu a nevybudují si tak základ pro náročnou podzimní sezónu. Únava po lovu v kombinaci s podzimním chladem a vlhkem pak mohou vést k rozvoji zánětu svalů, který se projeví právě jako syndrom mrtvého ocasu. Uvedený příklad se sice týká loveckých psů, ale dobře ukazuje, co je pro rozvoj syndromu mrtvého ocasu nebezpečné a na co si dát pozor.

U krátkosrstých psů a psů zvyklých na teplo domova, by měl obleček zakrývat spodní část zad až po kořen ocasu. A jak ukazuje příklad s loveckými psy, je to zvlášť důležité po náročném výkonu jako je dlouhá zimní procházka, skijoring nebo canicross v mrazivém nebo větrném počasí. Svaly mají být v teple.

Příklad s “mrtvým ocasem” ukazuje, jak nebezpečný může chlad pro svaly být a nemusí se hned jednat o zánět. Prochladlý sval je méně prokrvený, čímž se v něm zhoršuje látková výměna, hromadí se “zplodiny” metabolismu, zhoršuje se regenerace a zvyšuje náchylnost ke zranění.

Oblečkem proto nestačí zakrýt jenom záda, ale v teple je potřeba udržet všechny velké svalové partie. Jde hlavně o ramena a stehna. Kdy psy oblékat.

Příklady, které v článku zazněly, nám dávají odpověď i na otázku kdy psa oblékat. Náchylnější psi (viz výše) ti budou za obleček vděční vždy, když mrzne. Při větrném počasí, kdy vítr proniká kožichem, ocení psi obleček i při vyšší teplotě. Každého chlupáče je dobré obléci vždy po fyzickém výkonu nebo při pomalé činnosti jako je procházka na vodítku, při které se nezahřeje pohybem.

Naproti tomu, když pes běhá na volno, není obleček zpravidla třeba. Je dobré ho mít po ruce v baťohu nebo v autě a obléci psa po výletě nebo při zastávce na svačinku. Nestyď se. Pokud to okolnosti a tělesná schránka tvého psa vyžadují, nestyď se používat obleček. Nenech se odradit zlými jazyky, kteří tvrdí, že pes to “dá” za každé situace. Nedá! Pes, který bude díky tobě v teple, bude zdravější a radostnější. Odměnou ti budou nejenom lepší sportovní výkony, ale hlavně spokojený kamarád.

Jaké psy oblékat?

Kdy je oblékat?

Jaké vlastnosti má funkční obleček

Krátkosrstá plemena

Po fyzickém výkonu v zimě

Kryje všechny svalové partie

Štěňata

Při čekání v autě, na svačině a pod.

Neomezuje v pohybu

Staré a nemocné psy

Pomalá procházka na vodítku

Neprofoukne

Subtilní plemena s minimem podkožního tuku

Při větrném počasí

Snadno se udržuje

Autor: Šimon Cipro

Do čeho psa obléknout?

 

Proč je pes nejlepší přítel člověka?

Ne nadarmo se říká, že pes je nejlepší přítel člověka. Toto video to více než dokazuje, je na něm vidět, jak pejsci vítají své páníčky vojáky, kteří se vrátili z mise. Nás osobně tohle video se psama dojalo. Co vy?

 Co by se ti mohlo líbit?

 

Co na psí jídelníček nepatří

Váš pes je vám stále v patách - ať už se chystáte snídat, obědvat, večeřet nebo si chcete jen vychutnat kávu s nějakým dortíkem či sušenkou. Sedí vedle vás nebo u vaší židle a různými způsoby se dožadují, aby také dostali ochutnat. (Pokud mají dostatečnou drezuru, tak ví, že takovéto chování pro slušného psa není vhodné). Ruku na srdce – kdo by odolal tomu psímu pohledu, že? Takže se stane, že sem tam nějaký ten kousek jídla od stolu „upadne“ a pes se toho chopí. Některé potraviny jsou pro psy nebezpečné. Pojďme se podívat, které to jsou a v čem tkví jejich nebezpečí.

PES A ČOKOLÁDA (KAKAO)

Tyto pochutiny, které si většina lidí dopřává často „na chuť“, obsahují látku s názvem theobromin. Theobromin je látka patřící mezi metylxantiny. Tato látka se po pozření dobře vstřebává z trávicího traktu do krve. Krví se dostává do celého těla, prostupuje také do mozku a v případě, že je zvíře březí, prostupuje i přes placentu do plodu. Theobromin se v těle rozkládá a rozkladné produkty jsou vylučovány ledvinami. Letální dávka je 250 – 500 mg na kilogram živé hmotnosti psa. Příznaky otravy se objevují už při pozření 40 – 50 mg/kg živé hmotnosti.

Pro představu 100 g tabulka mléčné čokolády obsahuje 155 – 200 mg theobrominu. Ve 100 g hořké čokolády je obsaženo 470 mg a  v 100 g čokolády na vaření naleznete 1,4 g theobrominu!!! V šálku kakaa je kolem 200 – 300 mg theobrominu.
Otrava čokoládou se projevuje zvracením, průjmem, hyperaktivitou, křečemi či svalovým třesem a horečkou. Může se také objevit krev v moči, svalová slabost a dehydratace. Pokud si majitel nevšimne, že je něco špatně, zvíře upadá do komatu a hyne na selhání srdce. Pokud objevíte svého psa v blízkosti prázdného obalu od čokolády, raději vyhledejte veterinární pomoc.

CIBULE

Tato zelenina obsahuje látky N-propyldisulfid a alylpropylsulfid. Jsou to sloučeniny síry, které rozkládají červené krvinky. Červené krvinky jsou důležité proto, aby roznášely v těle kyslík. Aby se objevily klinické příznaky otravy, musí pes pozřít 15 - 30 g cibule na kilogram živé hmotnosti, kočce stačí 5 g cibule na kilogram její hmotnosti. U zvířat při otravě pozorujeme únavu, nezájem o okolí, průjem, bolení břicha, dušnost.

ROZINKY A HROZNOVÉ VÍNO

Pro člověka výborná věc ať už v tekuté formě nebo jako ovoce. Ale pro psy nebezpečná záležitost. Látka, která je za toxicitu zodpovědná, doposud není známá. To, jestli se váš pes otráví nebo ne záleží na tom, jak moc je citlivý a jakou má genetickou výbavu. Mezi příznaky otravy patří zvracení, průjem, pes nadmíru pije, později můžete pozorovat, že málo močí nebo dokonce nemočí vůbec. Důvod? Neznámá toxická látka způsobuje rychlé selhání ledvin a celé to může skončit smrtí zvířete. Látky z vína a rozinek se celkem dlouho uvolňují a vstřebávají do těla, proto se jako první pomoc doporučuje vyvolat zvracení a podat aktivní uhlí.

SŮL NAD ZLATO

Každý ví, že sůl je potřebná a že je obsažená prakticky ve všem. To ale neopravňuje majitele zvířat k tomu, aby dopřávali svým mazlíčkům solené potraviny, uzeninu a další potraviny, které soli obsahují hodně. Problémy nebo smrt nastávají v případě pozření velkého množství soli a současném nedostatku čisté pitné vody. Smrtelná dávka soli pro psa jsou 4 g na kilogram živé hmotnosti – to je opravdu veliké množství, proto se často nesetkáváme s případy, které končí smrtí. Mezi následky nadměrného množství soli v potravě jsou onemocnění jater a ledvin nebo záněty análních váčků.

ALKOHOL

Alkohol nenecháte pít ani své děti, tak proč byste ho nabízeli vašemu psovi? Obzvlášť pokud jde o štěně nebo citlivého jedince. Sami víte, že když to večer v hospodě přeženete, nemůžete se trefit klíčem do klíčové dírky, všechno vidíte několikrát, svět se s vámi točí, pak nastává intimní chvilka u záchodové mísy… Stejné příznaky má otrava alkoholem u zvířat navíc dochází ke snížení tělesné teploty, dehydratace, zpomaluje se činnost srdce a objevují se dýchací potíže.

PECKY

Nepředpokládám, že by někdo záměrně psovi nabízel pecky, ale pokud zvíře má přístup na zahradu, kde rostou peckoviny, může se stát, že peckové ovoce sežere. Není to zas takový problém, pokud pecka nebude porušená kousáním nebo nějakým škůdcem. Pokud ale dojde k narušení pecky, v trávicím traktu se z ní uvolňují kyanogenní glykosidy, které brání kyslíku, aby se dostal do tkání, a zvíře se udusí. Neporušená pecka může být překážkou ve střevech a může vyvolat zácpu nebo jiné problémy.

PES A OŘECHY

Nebezpečné jsou makadamové ořechy. Po pozření dostatečně velké dávky se obejují trávicí problémy, vysoká teplota a svalový třes, také mohou otéct klouby. Otravy zřídkakdy končí smrtí. Obecně patří ořechy mezi alergeny. Navíc jsou hodně tučné, takže mohou způsobit akutní zánět slinivky, průjmy a další problémy v trávicím traktu. Ořechy také rádi plesniví. Plísně produkují tzv. mykotoxiny. Známe několik druhů mykotoxinů, na ořeších se často vyskytují aflatoxiny, které jsou toxické především pro játra. Navíc mohou způsobit rakovinné bujení.

Pokud vaše zvíře pozřelo nějakou z výše uvedených potravin ve velkém množství, vy jste měli to „štěstí“ vidět to v přímém přenosu a nyní se bojíte o jeho zdraví. Jeďte k veterináři včas! Nečekejte na příznaky otravy. Zde platí čím dříve, tím lépe.

Historie značky Arden Grange

Arden Grange Historie

Graham a Wendy Stephensovi založili tento rodinný podnik v roce 1981. Během 20 let se firma postupně rozrůstala.

Majitelé jsou známí pro své zkušenosti a odborné znalosti, které se týkají psího světa. Více než 30 let se zabývají chovem německých ovčáků, kteří na výstavách dosáhli významných úspěchů. Tyto znalosti, společně se snahou nabízet kvalitní krmivo pro psy vedly ke vzniku společnostem Leander International Pet Foods Ltd.

Společnost Leander Pet Foods začínala jako velkoobchod, který dodával chovatelské potřeby obchodům s chovatelskými potřebami, chovatelským stanicím a veterinářům. Do roku 1992 se Leander stal jedním z největších velkoobchodů krmiv pro domácí zvířata v Británii.

V září 1987 se společnost Leander International Pet Foods stala distributorem superpremiových amerických krmiv. Toto pomohlo výraznému rozvoji firmy i na zahraničních trzích, kde rovněž zaznamenala nemalé úspěchy. Distribuci těchto krmiv se společnost věnovala až do roku 1996, kdy vzniká krmivo vlastní produkce, známé v současné době pod značkou Arden Grange.

V roce 1998 byla zahájena produkce řady Arden Grange Classic, aby doplnila řadu stávajících výrobků. Tato řada nabízela spotřebiteli kvalitní krmivo za nižší ceny. Krmivo Arden Grange expanduje nejen na domácím trhu, ale je také dováženo do mnoha zemí, kde po něm roste poptávka. Od rozdělení na dvě řady krmení společnost upustila v roce 2005. Pro zákazníky rozdělením vznikala řada nejasností. Kupující se ptali na kvalitu, kdy jim zcela nebylo jasné, která řada krmiva Arden Grange je kvalitnější. Poté následoval logický krok, kdy byla upravená receptur, a obě řady byly sloučeny do jedné.

Moderní a svěží image značky vznikla pro znovuzahájení prodeje kočičího krmiva v listopadu 2005 a prodejem sjednoceného psího krmiva v březnu 2006. Hlavní výhodou nového balení je, že na přední a zadní straně jsou vyznačeny symboly, které pomohou kupujícím vybrat ten správný produkt pro jejich mazlíčka.

Celá řada Arden Grange používá jen ty nejkvalitnější ingredience, je hypoalergenní a neobsahuje umělá barviva, aromatické látky nebo chemické konzervanty. Tyto výrobky garantují nezávadné ingredience, vynikající stravitelnost a viditelně pozitivní vliv na celkový stav zvířete.

Arden Grange je proti testování na zvířatech. Naše záruka, spolu s naší firemní politikou, potvrzuje, že jsme nefinancovali a nikdy nebudeme financovat invazivní výzkumné projekty spojené s rozvojem a zdokonalováním výroby krmiv. Také bychom nebyli účastníky jakékoliv činnosti, která by mohla být považována za škodlivou či zranitelnou pro zvířata. Proto má Arden Grange záruku „netestováno na zvířatech“.

Základní fakta o psí stravě

O psí stravě, její náročnosti, vydatnosti atd... už bylo napsáno hodně.

Všichni víme, že psi jsou především masožravci. Schválně píšu především, protože i zelenina a ovoce do jídelníčku psa patří. A to zásadně v syrové podobě.

Mnoho lidí svým psům vaří, což je zásadní omyl. Psí žaludek není uzpůsoben k trávení vařeného masa, ostatně kolik psů má možnost si samo něco v přírodě uvařit, že? 

Prostředí v žaludku psa je extrémně kyselé. Přizpůsobené rychlému trávení syrového masa. 

Ačkoliv člověk vynalezl granulovaná krmiva, už z článku MUDr. K. Dvořákové je jasné, že ne všechna splňují naše očekávání.

A také je jich na trhu velké množství rozličných druhů, rádoby přizpůsobená různým plemenům, rozdělená na trpasličí/střední/velká/obrovská....

V zásadě není nutno rozdělovat striktně tyto kategorie. Ta nejlepší krmiva jsou určena pro všechna plemena psů. Lze jen podotknout, že jsou třeba "upravena" vyšším kalorickou hodnotou (trpasličí plemena) nebo přidanými chondroprotektivy (velká/obří plemena), ale složení, jako takové zůstává stejné. Výrobci se často snaží nalákat kupce tím, že své krmivo "vylepší" a určí jej přímo danému plemeni. No tento počin nemá ani tak za následek zvýšenou kvalitu krmiva jako spíš zvýšené náklady na reklamu a obalový materiál. Mnohdy také výrobci nabízejí množství přidružených reklamních dárků v podobě triček, klíčenek, barelů, židliček, atd. Kdyby raději investovali náklady na vylepšení krmiv, jistě by chovatelé byli rádi. 

Vždy platí, že nerozhoduje cena, ale skladba daného krmiva. Proto platí, že nejprve si musíte přečíst složení a následně koukat po ceně, designu, tvaru granulí, dárečcích…

Výživa psů 100x jinak

O psí stravě už bylo napsáno mnoho článků. O jejich kvalitě si musíme udělat obrázek sami. 

V následujících řádcích se vám pokusím vytvořit ten můj pohled, který je ovlivněn 10 lety chovatelství a zájmu o psí výživu. S dovolením zde uplně upustím od marketových krmiv o kterých mi zmínka ani nestojí, protože vidím hned rudě.

Výrobci rádi uvádějí na trh „superpremiové“ nebo „premiové“ značky. Toto označení  je velice zavádějící. Každý si totiž může své vyráběné krmivo označit jak chce a nejsou na to porovnání žádné tabulky ani předpisy, které by se měly dodržovat.  Jediné, čeho se skutečně můžete držet, je deklarované složení napsané na obalu každého krmiva, protože výrobce musí podle zákona uvést na prvním místě složku, která je v krmivu obsažena nejvíce, na druhém místě druhou nejzastupovnější atd….

Nezdá se vám samotným, že těch „superpremiovek“ je na českém trhu moc?  Jistých značek, o kterých si já myslím, že skutečně mezi vysocekvalitní krmiva patří je v ČR velice málo (toto posouzení jsem si udělal sám na základě svých zkušeností). Nebudu zde uvádět značky, které, ač se za superpremiovky uvádí, nestojí za nicí. Když si uděláme malý průzkum mezi chovateli – kolik z vás by si vybralo Škodovku 120 za cenu Mercedesu? Dobrovolně nikdo a přitom tak, mnohdy nevědomě, činíme při výběru krmiva pro naše čtyřnohé přátele. 

Nač platit ve složení krmiva za čerstvé maso (byť na prvním místě) nebo vedlejší produkty živočišného původu, když za stejnou cenu můžu mít vysocekvalitní masovou moučku? Pro ty, kdo nevědí. Při zpracování masa do formy granule se maso vysušuje. Čímž ztrácí vodu, která je v masu obsažena. Je jí tam 80%. Těchto 80% vody se z masa při vysušování vytratí a získáme jen zbylých 20%čisté masové moučky. Nenechejte se tedy nachytat, když výrobce uvádí, že právě v jeho „superpremiových“ granulích je AŽ 50% (a třeba i více) čerstvého masa. Z výpočtu vychází, že z oněch 50%masa zbyde pouhopouhých 10% vysokojakostní masové moučky, což na základní pokrytí potřeb psa, jako masožravce nestačí! K tomu, abychom mohli opravdu ohodnotit, jak kvalitním krmivem krmíme nám samozřejmě slouží i další suroviny, které jsou v krmivu obsaženy. Musíme se jen pozorně začíst. Už víme, že na prvních místech (čím více jich je, tím lépe) je masová moučka (pokud je čerstvé maso, musí být následováno masovou moučkou pro zajištění převahy živočišných bílkovin. (Výjimkou jsou dietní granule – pro psy s nemocnou slinivkou, cukrovkou atd. Tam se vždy pracuje jen s jedním zdrojem škrobů  (nejlépe rýže nebo brambory) a pokud je masová moučka až na druhém místě, pořád převáží živočišné bílkoviny nad těmi rostlinnými). Pamatujte, že u kvalitních krmiv pro psy je obsah živočišných bílkovin k těm rostlinným nejméně 60:40. U těch „mých“ je to 80:20. U většiny krmiv je obsah bílkovin navýšen právě zdrojem obilovin a to jen proto, že obiloviny obsahují až 80% bílkovin. Krmivo nemusí obsahovat žádné maso a stejně bude deklarovat vysoký obsah bílkovin, na tuto skutečnost bychom měli dát pozor. Dalším zdrojem živočišných bílkovin je např. vejce. Pokud je do receptury přidáno v syrovém stavu, je obsah bílkovin z tohoto zdroje mnohem vyšší, než u sušeného vejce v prášku. 

granule_pro_psy

Další zastoupenou surovinou, které bychom měli dát prostor v tomto článku, jsou tuky.  V potravě psů hrají svou nezastupitelnou roli kvalitní živočišné tuky – rybí nebo kuřecí. Zde je trochu rozkol mezi výrobci krmiv, většina totiž používá do svých receptur levnější rostlinné oleje na úkor kvalitních živočišných tuků. Měli bychom tedy klást vysoký důraz na kvalitu živočišných tuků. Kvalitní rybí tuk obsahuje vysoké množství Omega 3 a 6, DHA, EPA kyselin v aktivní, vysoce stravitelné formě.

Samozřejmě i rostlinné oleje mají svou roli a nelze je zavrhovat. Měly by ale být jednoznačně v menší míře než živočišné tuky a jasně pojmenované (slunečnicový, brutnákový, atd., nikoliv jen pod označením rostlinné oleje). Velmi nevhodný je sojový olej a v kvalitních krmivech by neměl být obsažen (vzhledem k nevhodnosti soji v krmivech pro psy (silný alergen), jsou i jakékoliv její deriváty v kvalitních krmivech nežádoucí).

A dostáváme se k další složce krmiv a tou jsou sacharidy. Nepřesně a zastarale jsou známy pod pojmem uhlohydráty.  Jednoduché sacharidy jsou získávány rozkladem škrobů z obilovin obsažených v krmivech. Tento „postup“ rozkladu je pro psy složitý a zbytečně zatěžuje trávící systém, především slinivku. V posledních letech jsou proto v kvalitních krmivech obiloviny opomíjeny ve prospěch ovoce a zeleniny.  Tato krmiva také mají přirozeně snížené procento cukrů, které se pohybuje v maximálním 20%  zastoupení. Vždy bychom měli dbát na to, aby obsah cukrů v krmivu byl max. 30%. Není náhodou, že nejen v ČR narůstá počet psů s cukrovkou, když jsou krmeni převážně obilovinami a zátěž zpracování škrobů na jednoduché sacharidy je obrovská nehledě na náhlý nárůst hladiny cukru (vysoký glykemický index).

A když se nad tím zamyslíme do důsledku, mnoho z nás má zkušenosti z vlastního života, že psi milovali třešně, jahody, rybíz, ořechy, broskve atd. Ale kolik z nás mělo doma psa, který by chodil na vedlejší pole na pšenici nebo ječmen? Obilovin v krmivech se nezbavíme uplně, měli bychom tedy aspoň dbát na to, aby jejich obsah byl co nejmenší. 

To jsme si udělali základní shrnutí složek. Co ale dále?

Proč máme až tak do důsledku myslet na to, co psovi dám? Není to vlastně jedno? NENÍ!  Nemůžeme dělat ze psa krmné prase ani dojnou krávu. Vzali jsme za něj zodpovědnost už tím, že jsme si ho pořídili, je součástí naší rodiny a jak s oblibou říkáme – Nejlepší přítel. Kdybychom vedle sebe dali 100 výrobců krmiv, budeme mít 100 jiných receptur a je na nás, abychom vybrali správně.  Když do této problematiky zatáhneme i ekonomickou stránku věci. Právě v této době, kdy všichni obracíme každou korunu dvakrát bychom i tento aspekt měli promítnout do správného výběru a investovat do zdraví. Copak se vám zdá adekvátní dát  1500,- korun za 0,4kg masa a nekvalitních surovin, když můžu mít za stejnou cenu množství masa více než dvanáctinásobné a prokázaný původ surovin? 

Více než dvě třetiny energie obsažené v krmivu jde na výdej energie spojené s vyživováním organismu a podporou imunity.  Toto je důležitá informace už proto, abychom si uvědomili, co všechno pes potřebuje, aby vše fungovalo, jak má. Počítáme samozřejmě nejen celkový vzhled psa (kůže, srst) ale také to, co nevidíme – trávení, vnitřní orgány, působení imunitního systému. 

Ikdyž pes vypadá navenek dobře neznamená to ještě, že i uvitř je vše v pořádku. Je to jen jedna část z celku. A pokud je energie málo, prvotně se spotřebuje právě na venek a na podporu imunity a vnitřních orgánů už zbývá opravdu málo. Pokud nemá imunitní systém dostatek energie pro boj s nemocemi, prohraje i v případě, kdy by měl jinak šanci na dobrý výsledek a nemoci se ubránil. S tím vším, co jsem tu vyjmenoval samozřejmě souvisí i nárůst onemocnění ledvin, jater a rakoviny všeho druhu. 

Často se setkávám s názorem, že „obyčejný“ voříšek nepotřebuje takovou výživu jako pes s průkazem původu. Ale proč? Pes přeci zůstane psem a průkaz původu pouze deklaruje čistý původ rasy, ale nemění genetický základ. A nebo to ti lidé míní tak, že voříšek je „jen obyčejný pes“ a nemusí se mu věnovat taková péče?... Všichni psi si zaslouží naši péči a neměly by se mezi nimi dělat rozdíly. Zajímejme se víc o přátele kolem nás a třeba zjistíme, že svět není zase tak špatný :) 

Jak vybrat krmivo?

Každý majitel chce pro svého čtyřnohého kamaráda to nejlepší. Základem je výběr správné stravy, ale na trhu je tak velká nabídka nejrůznějších druhů krmiv, že se v nich laik může jen těžko orientovat. Jaké krmivo je tedy pro vašeho psa nejvhodnější?

 Rozdělení krmivpsi_granule

Výrobci produkují různé druhy krmiv zaměřené na určité skupiny psů. Krmiva se dělí do skupin podle různých kritérií:

 Existují také speciální krmiva např. pro kojící feny, která podporují laktaci a feně dodávají energii, nebo pro obézní psy, ve kterých je redukován obsah tuku.

 Krmiva se dělí podle obsahu vlhkosti na suchá, polosuchá, vlhká a mražená krmiva:

 Suchá krmiva většinou ve formě granulí obsahují asi 8% vlhkosti. Výživné látky v nich jsou velmi koncentrované, a proto jich stačí použít menší množství. Na přípravu a skladování jsou nejméně náročné, ale některým psům příliš nechutnají.

 Polosuchá krmiva obsahují asi 15 - 20% vlhkosti. Prodávají se ve formě různých měkkých kroužků, granulí apod. Živiny jsou méně koncentrované než u suchých krmiv, takže je krmná dávka o něco větší. Problémové bývá skladování - pokud není uchováváno bez přístupu vzduchu, rychle tvrdne.

 Mezi vlhká krmiva patří různé konzervy, paštiky, kapsičky a další. Obsahují přibližně 75% vody a psům obvykle velmi chutnají. Po otevření by se měly uchovávat v chladu, protože se kazí rychleji než suchá a polosuchá krmiva.

 U mražených krmiv se většinou jedná pouze o vařené nebo syrové zmražené maso. Bývají vyráběna bez chemických přísad, protože konzervace je zajištěná zmražením. Nepraktické může být opět skladování a také příprava.

 Výživové hodnoty těchto krmiv se téměř neliší, záleží tedy jen na vás a vašem psovi, jaký druh vám bude nejlépe vyhovovat.

 Obsah látek v krmivech

Ve všech druzích krmiv by měl být vyvážený obsah bílkovin, tuků, sacharidů, vitamínů a minerálních látek. Bílkoviny a tuky by měly pocházet ze živočišných zdrojů, ale pozor, vysoký obsah masa v granulích nemusí Vašemu psovi zajistit zdravou stravu. Maso totiž obsahuje velké množství energie, což by u psů s normální aktivitou časem mohlo vést k obezitě a následně k selhání jater a ledvin. Krmiva s velkým obsahem masa bývají určena pro psy s velkou zátěží. Sacharidy pocházejí převážně z brambor a obilovin, v menším množství pak ze zeleniny a ovoce. Sacharidy by neměly být hlavní složkou krmiva.

 Kvalita krmiva

To, jak je určité krmivo kvalitní, určují různé faktory. Prvním a nejdůležitějším je kvalita použitých surovin. Nevyplatí se na krmivech šetřit, protože kvalitní suroviny a tím pádem i krmivo bývají dražší. Druhým faktorem je způsob zpracování. Tepelným zpracováním při výrobě granulí a konzerv se ničí některé látky, jako jsou aminokyseliny, enzymy a vitamíny. Proto je lepší vybírat krmiva, která jsou vyrobena šetrnou výrobní technologií (na obalech je značení jako Gentle Manufacturing) a do kterých jsou už za studena tyto látky přidávány.

 Na obalu krmiva by měla být informace o kontrole provedené určitým státním orgánem, případně o jiných testech.

Stránka 1 z 1 - 9 položek celkem