Co na psí jídelníček nepatří

Váš pes je vám stále v patách - ať už se chystáte snídat, obědvat, večeřet nebo si chcete jen vychutnat kávu s nějakým dortíkem či sušenkou. Sedí vedle vás nebo u vaší židle a různými způsoby se dožadují, aby také dostali ochutnat. (Pokud mají dostatečnou drezuru, tak ví, že takovéto chování pro slušného psa není vhodné). Ruku na srdce – kdo by odolal tomu psímu pohledu, že? Takže se stane, že sem tam nějaký ten kousek jídla od stolu „upadne“ a pes se toho chopí. Některé potraviny jsou pro psy nebezpečné. Pojďme se podívat, které to jsou a v čem tkví jejich nebezpečí.

PES A ČOKOLÁDA (KAKAO)

Tyto pochutiny, které si většina lidí dopřává často „na chuť“, obsahují látku s názvem theobromin. Theobromin je látka patřící mezi metylxantiny. Tato látka se po pozření dobře vstřebává z trávicího traktu do krve. Krví se dostává do celého těla, prostupuje také do mozku a v případě, že je zvíře březí, prostupuje i přes placentu do plodu. Theobromin se v těle rozkládá a rozkladné produkty jsou vylučovány ledvinami. Letální dávka je 250 – 500 mg na kilogram živé hmotnosti psa. Příznaky otravy se objevují už při pozření 40 – 50 mg/kg živé hmotnosti.

Pro představu 100 g tabulka mléčné čokolády obsahuje 155 – 200 mg theobrominu. Ve 100 g hořké čokolády je obsaženo 470 mg a  v 100 g čokolády na vaření naleznete 1,4 g theobrominu!!! V šálku kakaa je kolem 200 – 300 mg theobrominu.
Otrava čokoládou se projevuje zvracením, průjmem, hyperaktivitou, křečemi či svalovým třesem a horečkou. Může se také objevit krev v moči, svalová slabost a dehydratace. Pokud si majitel nevšimne, že je něco špatně, zvíře upadá do komatu a hyne na selhání srdce. Pokud objevíte svého psa v blízkosti prázdného obalu od čokolády, raději vyhledejte veterinární pomoc.

CIBULE

Tato zelenina obsahuje látky N-propyldisulfid a alylpropylsulfid. Jsou to sloučeniny síry, které rozkládají červené krvinky. Červené krvinky jsou důležité proto, aby roznášely v těle kyslík. Aby se objevily klinické příznaky otravy, musí pes pozřít 15 - 30 g cibule na kilogram živé hmotnosti, kočce stačí 5 g cibule na kilogram její hmotnosti. U zvířat při otravě pozorujeme únavu, nezájem o okolí, průjem, bolení břicha, dušnost.

ROZINKY A HROZNOVÉ VÍNO

Pro člověka výborná věc ať už v tekuté formě nebo jako ovoce. Ale pro psy nebezpečná záležitost. Látka, která je za toxicitu zodpovědná, doposud není známá. To, jestli se váš pes otráví nebo ne záleží na tom, jak moc je citlivý a jakou má genetickou výbavu. Mezi příznaky otravy patří zvracení, průjem, pes nadmíru pije, později můžete pozorovat, že málo močí nebo dokonce nemočí vůbec. Důvod? Neznámá toxická látka způsobuje rychlé selhání ledvin a celé to může skončit smrtí zvířete. Látky z vína a rozinek se celkem dlouho uvolňují a vstřebávají do těla, proto se jako první pomoc doporučuje vyvolat zvracení a podat aktivní uhlí.

SŮL NAD ZLATO

Každý ví, že sůl je potřebná a že je obsažená prakticky ve všem. To ale neopravňuje majitele zvířat k tomu, aby dopřávali svým mazlíčkům solené potraviny, uzeninu a další potraviny, které soli obsahují hodně. Problémy nebo smrt nastávají v případě pozření velkého množství soli a současném nedostatku čisté pitné vody. Smrtelná dávka soli pro psa jsou 4 g na kilogram živé hmotnosti – to je opravdu veliké množství, proto se často nesetkáváme s případy, které končí smrtí. Mezi následky nadměrného množství soli v potravě jsou onemocnění jater a ledvin nebo záněty análních váčků.

ALKOHOL

Alkohol nenecháte pít ani své děti, tak proč byste ho nabízeli vašemu psovi? Obzvlášť pokud jde o štěně nebo citlivého jedince. Sami víte, že když to večer v hospodě přeženete, nemůžete se trefit klíčem do klíčové dírky, všechno vidíte několikrát, svět se s vámi točí, pak nastává intimní chvilka u záchodové mísy… Stejné příznaky má otrava alkoholem u zvířat navíc dochází ke snížení tělesné teploty, dehydratace, zpomaluje se činnost srdce a objevují se dýchací potíže.

PECKY

Nepředpokládám, že by někdo záměrně psovi nabízel pecky, ale pokud zvíře má přístup na zahradu, kde rostou peckoviny, může se stát, že peckové ovoce sežere. Není to zas takový problém, pokud pecka nebude porušená kousáním nebo nějakým škůdcem. Pokud ale dojde k narušení pecky, v trávicím traktu se z ní uvolňují kyanogenní glykosidy, které brání kyslíku, aby se dostal do tkání, a zvíře se udusí. Neporušená pecka může být překážkou ve střevech a může vyvolat zácpu nebo jiné problémy.

PES A OŘECHY

Nebezpečné jsou makadamové ořechy. Po pozření dostatečně velké dávky se obejují trávicí problémy, vysoká teplota a svalový třes, také mohou otéct klouby. Otravy zřídkakdy končí smrtí. Obecně patří ořechy mezi alergeny. Navíc jsou hodně tučné, takže mohou způsobit akutní zánět slinivky, průjmy a další problémy v trávicím traktu. Ořechy také rádi plesniví. Plísně produkují tzv. mykotoxiny. Známe několik druhů mykotoxinů, na ořeších se často vyskytují aflatoxiny, které jsou toxické především pro játra. Navíc mohou způsobit rakovinné bujení.

Pokud vaše zvíře pozřelo nějakou z výše uvedených potravin ve velkém množství, vy jste měli to „štěstí“ vidět to v přímém přenosu a nyní se bojíte o jeho zdraví. Jeďte k veterináři včas! Nečekejte na příznaky otravy. Zde platí čím dříve, tím lépe.