Jak vybrat krmivo?

Každý majitel chce pro svého čtyřnohého kamaráda to nejlepší. Základem je výběr správné stravy, ale na trhu je tak velká nabídka nejrůznějších druhů krmiv, že se v nich laik může jen těžko orientovat. Jaké krmivo je tedy pro vašeho psa nejvhodnější?

 Rozdělení krmivpsi_granule

Výrobci produkují různé druhy krmiv zaměřené na určité skupiny psů. Krmiva se dělí do skupin podle různých kritérií:

 Existují také speciální krmiva např. pro kojící feny, která podporují laktaci a feně dodávají energii, nebo pro obézní psy, ve kterých je redukován obsah tuku.

 Krmiva se dělí podle obsahu vlhkosti na suchá, polosuchá, vlhká a mražená krmiva:

 Suchá krmiva většinou ve formě granulí obsahují asi 8% vlhkosti. Výživné látky v nich jsou velmi koncentrované, a proto jich stačí použít menší množství. Na přípravu a skladování jsou nejméně náročné, ale některým psům příliš nechutnají.

 Polosuchá krmiva obsahují asi 15 - 20% vlhkosti. Prodávají se ve formě různých měkkých kroužků, granulí apod. Živiny jsou méně koncentrované než u suchých krmiv, takže je krmná dávka o něco větší. Problémové bývá skladování - pokud není uchováváno bez přístupu vzduchu, rychle tvrdne.

 Mezi vlhká krmiva patří různé konzervy, paštiky, kapsičky a další. Obsahují přibližně 75% vody a psům obvykle velmi chutnají. Po otevření by se měly uchovávat v chladu, protože se kazí rychleji než suchá a polosuchá krmiva.

 U mražených krmiv se většinou jedná pouze o vařené nebo syrové zmražené maso. Bývají vyráběna bez chemických přísad, protože konzervace je zajištěná zmražením. Nepraktické může být opět skladování a také příprava.

 Výživové hodnoty těchto krmiv se téměř neliší, záleží tedy jen na vás a vašem psovi, jaký druh vám bude nejlépe vyhovovat.

 Obsah látek v krmivech

Ve všech druzích krmiv by měl být vyvážený obsah bílkovin, tuků, sacharidů, vitamínů a minerálních látek. Bílkoviny a tuky by měly pocházet ze živočišných zdrojů, ale pozor, vysoký obsah masa v granulích nemusí Vašemu psovi zajistit zdravou stravu. Maso totiž obsahuje velké množství energie, což by u psů s normální aktivitou časem mohlo vést k obezitě a následně k selhání jater a ledvin. Krmiva s velkým obsahem masa bývají určena pro psy s velkou zátěží. Sacharidy pocházejí převážně z brambor a obilovin, v menším množství pak ze zeleniny a ovoce. Sacharidy by neměly být hlavní složkou krmiva.

 Kvalita krmiva

To, jak je určité krmivo kvalitní, určují různé faktory. Prvním a nejdůležitějším je kvalita použitých surovin. Nevyplatí se na krmivech šetřit, protože kvalitní suroviny a tím pádem i krmivo bývají dražší. Druhým faktorem je způsob zpracování. Tepelným zpracováním při výrobě granulí a konzerv se ničí některé látky, jako jsou aminokyseliny, enzymy a vitamíny. Proto je lepší vybírat krmiva, která jsou vyrobena šetrnou výrobní technologií (na obalech je značení jako Gentle Manufacturing) a do kterých jsou už za studena tyto látky přidávány.

 Na obalu krmiva by měla být informace o kontrole provedené určitým státním orgánem, případně o jiných testech.