Proč v zimě oblékat psa?

Potřebují psi v zimě obleček?

Otázka, kterou si v různých podobách pokládá většina pejskařů. Někdo se za oblečeného psa stydí, někdo to považuje za holý nesmysl a někdo by psa oblékl i v parném létě. Jak už to tak bývá, odpověď není přímočará. Přečti si následující řádky, které ti pomůžou rozhodnout, kdy tvůj pes potřebuje obleček a jak vybrat ten správný.oblecek-pro-psy

Jaké psy oblékat?

Obleček ocení všechna krátkosrstá plemena, psi chovaní doma v teple, kteří chodí ven jen na “návštěvu” a subtilní psi s minimem podkožního tuku. Naproti tomu oblékat psy, kteří jsou na zimu geneticky vybaveni, je spíše trápení. Malumuté, salašničtí psi nebo husky obleček prostě nepotřebují. Na druhou stranu musíš i u odolných psů vždy zvážit konkrétní situaci. I psi, kteří jsou na mrazivé počasí zvyklí, rychleji regenerují v teple a za velmi chladných podmínek ocení teplý obleček.

Ve svých zážitcích z nejsevernějšího závodu psích spřežení na světě, norského Finnmarkslopetu, o tom mluví Šimon Cipro: “Zkušení závodníci oblékají psy na noc i v teplotách okolo nuly. Pokud je velký mráz a k tomu fouká vítr, nechávají jim oblečky i během zápřahu.”

Syndrom mrtvého ocasu

Syndrom mrtvého ocasu je pro psa nepříjemná a bolestivá zkušenost. Onemocnění poznáš podle typického tvaru ocasu, který je prvních pár centimetrů za kořenem ocasu vodorovný a v dalším průběhu visí bezvládně k zemi. Syndrom mrtvého ocasu je zánět svalů, které ocasem pohybují. Ačkoliv jeho jednoznačná příčina stále není jasná, jsou dobře známé rizikové faktory, které jeho vzniku přispívají.

Patří mezi ně:

  • dlouhý transportu v kleci bez možnosti občasného protáhnutí
  • velká fyzická zátěž
  • chlad a vlhko

 

Zkušenost i literatura říkají, že nejčastějšími pacienty jsou lovečtí psy. Jedním z důvodů, který se v této souvislosti uvádí, je jejich nedostatečná kondice. Lovečtí psi mají mimo loveckou sezónu, zvláště během léta, jen omezené množství pohybu a nevybudují si tak základ pro náročnou podzimní sezónu. Únava po lovu v kombinaci s podzimním chladem a vlhkem pak mohou vést k rozvoji zánětu svalů, který se projeví právě jako syndrom mrtvého ocasu. Uvedený příklad se sice týká loveckých psů, ale dobře ukazuje, co je pro rozvoj syndromu mrtvého ocasu nebezpečné a na co si dát pozor.

U krátkosrstých psů a psů zvyklých na teplo domova, by měl obleček zakrývat spodní část zad až po kořen ocasu. A jak ukazuje příklad s loveckými psy, je to zvlášť důležité po náročném výkonu jako je dlouhá zimní procházka, skijoring nebo canicross v mrazivém nebo větrném počasí. Svaly mají být v teple.

Příklad s “mrtvým ocasem” ukazuje, jak nebezpečný může chlad pro svaly být a nemusí se hned jednat o zánět. Prochladlý sval je méně prokrvený, čímž se v něm zhoršuje látková výměna, hromadí se “zplodiny” metabolismu, zhoršuje se regenerace a zvyšuje náchylnost ke zranění.

Oblečkem proto nestačí zakrýt jenom záda, ale v teple je potřeba udržet všechny velké svalové partie. Jde hlavně o ramena a stehna. Kdy psy oblékat.

Příklady, které v článku zazněly, nám dávají odpověď i na otázku kdy psa oblékat. Náchylnější psi (viz výše) ti budou za obleček vděční vždy, když mrzne. Při větrném počasí, kdy vítr proniká kožichem, ocení psi obleček i při vyšší teplotě. Každého chlupáče je dobré obléci vždy po fyzickém výkonu nebo při pomalé činnosti jako je procházka na vodítku, při které se nezahřeje pohybem.

Naproti tomu, když pes běhá na volno, není obleček zpravidla třeba. Je dobré ho mít po ruce v baťohu nebo v autě a obléci psa po výletě nebo při zastávce na svačinku. Nestyď se. Pokud to okolnosti a tělesná schránka tvého psa vyžadují, nestyď se používat obleček. Nenech se odradit zlými jazyky, kteří tvrdí, že pes to “dá” za každé situace. Nedá! Pes, který bude díky tobě v teple, bude zdravější a radostnější. Odměnou ti budou nejenom lepší sportovní výkony, ale hlavně spokojený kamarád.

Jaké psy oblékat?

Kdy je oblékat?

Jaké vlastnosti má funkční obleček

Krátkosrstá plemena

Po fyzickém výkonu v zimě

Kryje všechny svalové partie

Štěňata

Při čekání v autě, na svačině a pod.

Neomezuje v pohybu

Staré a nemocné psy

Pomalá procházka na vodítku

Neprofoukne

Subtilní plemena s minimem podkožního tuku

Při větrném počasí

Snadno se udržuje

Autor: Šimon Cipro

Do čeho psa obléknout?