Základní fakta o psí stravě

O psí stravě, její náročnosti, vydatnosti atd... už bylo napsáno hodně.

Všichni víme, že psi jsou především masožravci. Schválně píšu především, protože i zelenina a ovoce do jídelníčku psa patří. A to zásadně v syrové podobě.

Mnoho lidí svým psům vaří, což je zásadní omyl. Psí žaludek není uzpůsoben k trávení vařeného masa, ostatně kolik psů má možnost si samo něco v přírodě uvařit, že? 

Prostředí v žaludku psa je extrémně kyselé. Přizpůsobené rychlému trávení syrového masa. 

Ačkoliv člověk vynalezl granulovaná krmiva, už z článku MUDr. K. Dvořákové je jasné, že ne všechna splňují naše očekávání.

A také je jich na trhu velké množství rozličných druhů, rádoby přizpůsobená různým plemenům, rozdělená na trpasličí/střední/velká/obrovská....

V zásadě není nutno rozdělovat striktně tyto kategorie. Ta nejlepší krmiva jsou určena pro všechna plemena psů. Lze jen podotknout, že jsou třeba "upravena" vyšším kalorickou hodnotou (trpasličí plemena) nebo přidanými chondroprotektivy (velká/obří plemena), ale složení, jako takové zůstává stejné. Výrobci se často snaží nalákat kupce tím, že své krmivo "vylepší" a určí jej přímo danému plemeni. No tento počin nemá ani tak za následek zvýšenou kvalitu krmiva jako spíš zvýšené náklady na reklamu a obalový materiál. Mnohdy také výrobci nabízejí množství přidružených reklamních dárků v podobě triček, klíčenek, barelů, židliček, atd. Kdyby raději investovali náklady na vylepšení krmiv, jistě by chovatelé byli rádi. 

Vždy platí, že nerozhoduje cena, ale skladba daného krmiva. Proto platí, že nejprve si musíte přečíst složení a následně koukat po ceně, designu, tvaru granulí, dárečcích…