Běh se psem baví psy i jejich pánečky. Dostane vás do formy a pomůže vám unavit psa. Začít s canicrossem můžete kdykoliv a s jakýmkoliv psem. Žádná omezení neplatí. Nezáleží na velikosti ani na rase psa, nezáleží ani na vašich sportovních zkušenostech. Na trénincích i závodech se setkává pestrá směsice lidí i psů. Začít je jednoduché. Stačí nabrat správný směr. Připravili jsme pro vás několik tipů, které vám ho ukáží. Vyběhnout už musíte sami…
DOG BIATLON
Dog biatlon. To je nová, 100% bezpečná a tichá disciplína pro všechny fanoušky biatlonu a milovníky nových zkušeností. Dog biatlon můžete vyzkoušet na některém z našich tréninků nebo rovnou na závodech. Pro střelbu se používají bezpečné laserové pušky, které při výstřelu nevydávají žádný zvuk.
Střílí se z laserových biatlonových pušek, které jsou 100% bezpečné a nevydávají při výstřelu žádný zvuk. Jsou naprosto vhodné i pro závody se psem. Tyto zbraně mají stejnou konstrukci i hmotnost jako pravé biatlonové malorážky a dopřejí vám díky tomu autentický zážitek. Obsahují přesnou laserovou optiku. Terče, na které se střílí, obsahují detektor laserového paprsku a po zásahu se rozsvítí.
Při příchodu na střeleckou pozici vám pomocník předá nenabitou zbraň a podrží vám psa. Po každém výstřelu je zbraň třeba nabít. V “zásobníku” je celkem pět ran. Zbraně budou k dispozici pro trénink na všech závodech Nativia Challenge a dále během celého dopoledne před vlastním závodem. Instruktáž pro použití zbraně je součástí startovného.
Pravidla na střelnici
- Psi nesmí být v palebném pásmu (mezi střelci a terči). Během závodu Vám budou k dispozici pomocníci, kteří psa podrží během vaší střelby. Psa nebude nutné během střelby odpojovat z vodítka.
- Při doběhu na střelnici obsaďte volný stav dle pokynu pomocníka. V nepravděpodobném případě obsazení všech stavů vyčkejte pokynu pomocníka před vstupem na střelnici. Čas čekání na uvolnění stavu vám bude po doběhu odečten z celkového času.
- Neodnášejte pušky ze střeleckého stavu.
- Nemiřte puškami na ostatní (miřte pouze na terče) – puška je svým vzhledem totožná s pravou biatlonovou malorážkou a náhodného kolemjdoucího by mohla vyděsit.
- Miřte puškou na zem, dokud nejste připraveni střílet.
- Pušky obsahují drahou laserovou optiku a zaměřovač. Prosíme, abyste s nimi proto zacházeli jemně! Nešetrné zacházení s puškou (zejména odhození na zem) vedoucí k jejímu poškození povede k diskvalifikaci a k uplatnění nároku uhrazení vzniklé škody.
- Po ukončení střelby neodhazujte pušku na zem, ale předejte ji pomocníkovi.
- Nepředávejte pušku přímo dalšímu závodníkovi (je to sice hezké gesto, ale špatný zvyk).
- Nekřičte nebo jinak nerozptylujte ostatní závodníky na střelnici.
- Respektujte všechny pokyny pořadatele.
BIKEJORING
Bikejoring je jízda na kole se psem. Jezdí se pouze s jedním psem, neboť se dvěma je příliš náročné a nebezpečné. Bikejoring je nejrychlejší disciplína, která klade nejmenší nároky na tah psa
- vybavení: kolo, odpružené vodítko dlouhé 2,7 metru, postroj pro psa
- délka tratí: 4–8km, vyjímečně i delší, ale ty jsou spíše excesem a nelze je doporučit
- průměrné rychlosti: nejrychlejší disciplína, průměrné rychlosti až 35km/hod
- výhody: kolo má většina z nás doma a není ho narozdíl od koloběžky nutné pořizovat
- nevýhody: velké nároky na rychlost psa, která může uškodit, není vhodné pro začátečníky, technicky náročné
- úspěšní závodníci v ČR: Linda Suchá, Vendula Pekárková, Petr Krupička
- úspěšní závodníci ve světě: Igor Tracz, Agnieszka Jarecka, Kati Mansikkasalo – Jurvelin
- pro jaké psy: vhodné pro velmi rychlé psy, malé nároky na tah, velké nároky na rychlost
- závody u nás: MČR off snow
- závody ve světě: ME IFSS, ME ECF
SCOOTERJORING
Scooterjoring neboli koloběžka se psem. Na koloběžce se jezdí s jedním anebo se dvěma psy. Stejně jako v canicrossu je důležitý tah, kterým vám pes pomáhá. Koloběžkování se psem je technicky náročnější než canicross, ale představuje ideální variantu pro ty, kteří nemůžou nebo nechtějí běhat.
- vybavení: koloběžka,odpružené vodítko dlouhé 2,7 metru, postroj pro psa
- délka tratí: 4–8 km, vyjímečně i delší, ale ty lze doporučit jen starším a již zkušeným psům
- průměrné rychlosti: s 1 psem 25–30km/hod, se 2 psy až 33km/hod, záleží na profilu a délce trati
- výhody: rychlejší disciplína než canicross, ale ne tak rychlá jako bikejöring, pro psy zábavnější, pro lidi méně namahavé
- nevýhody: nutnost pořízení koloběžky, složitější trénink
- úspěšní závodníci v ČR: Martina Štěpánková, Michal Tobiášek
- úspěšní závodníci ve světě: Lena Boysen Hillestad, Vesa-Pekka Jurvelin, Svein-Ivar Moen
- pro jaké psy: vhodné pro větší psy, kteří mají sílu utáhnout koloběžku, rekreačně je to ale možné s každým psem
- závody u nás: ME IFSS on snow
- závody ve světě: ME IFSS
SKIJORING
Jízda na běžkách se psem, která je velmi oblíbená ve Skandinávii, kde přes zimu běžkuje se psem skoro každý. Stejně jako v koloběžce se jezdí s jedním nebo se dvěma psy. Ve skijøringu se obvykle jezdí bruslařským stylem, nikoli klasikou, protože je to plynulejší a neničí se u toho běžkařská stopa. Ideální alternativa pro zimní období ať už se „na suchu“ věnujete jakékoliv disciplíně.
- vybavení: skatové běžky, odpružené vodítko dlouhé 2,7 metru, postroj pro psa, sedák pro člověka
- délka tratí: 10–20km
- průměrné rychlosti: kolem 25km/hod, hodně záleží na profilu trati
- výhoda: psi skijøring milují, ideální měkký povrch a nízké teploty, při kterých se psi nepřehřejí
- nevýhoda: nutnost upravených tratí
- úspěšní závodníci: Vesa-Peka Jurvelin, Svein Ivar Moen, Marika Tiiperi
- závody v ČR: Horní Mísečky, Abertamy, Horník
- závody ve světě: ME IFSS on snow
- příbuznou disciplínou skijoringu je tzv. pulka. Pulka jsou speciální sáňky, které táhne pes a až za nimi je připojený běžkař. Pulka se pomocí závaží dovažuje na 70% hmotnosti psa. Pulka patří mezi technicky i sportovně nejnáročnější disciplíny.
Canicross se Šimonem Cipro v cyklu OBZORY na Sport5
Nedávno proběhl v televizi Sport5 rozhovor se Šimonem Cipro o canicrossu, běhání a celkově sportování se psem. Rozhovor doplněný o záběry ze závodů. Jedná se o příjemný tip co lze dělat se psem a zároveň i o rady, jak vlastně začít....